2014. március 10., hétfő

Idén a legelső távcsöves észlelésemre január közepén került sor, amikor a hosszú, ködös és borult idő után végre derült éjszakánk volt. Kihasználva a téli égbolt csodáit, a célpont a Jupiter, az Orion, a Fiastyúk és Holdunk voltak. Sajnos csak városi égen való észlelésre volt alkalmunk, de ennek is nagyon megörültem. A megfigyelést Szegeden, a Felső-Tisza parton végeztük.
Most nem ceruzát és tollat, hanem fényképezőgépet ragadtam, hogy megörökíthessem aznap este a januári égboltot. A képeken látszódik a csillagos ég szerelmeseit mérhetetlenül bosszantó sárgás-narancssárgás városi fény, amely legalább annyira zavarta a távcsöves megfigyelést, mint a Hold ragyogó fénye.
A megfigyelt égi objektumok közül a legcsodásabb látványt a Jupiter körül gyöngyként ragyogó Galilei-holdak, valamint az Orion-köd nyújtotta.

Az "Égi vadász" :


A bolygók királya: a Jupiter; illetve az Orion :



2014. március 6., csütörtök

Tavaly decemberben is látványos együttállást nyújtott a hideg, téli estéken a Hold és a Vénusz együttese.
Az egyik ilyen estén ballagtam ki refraktorommal a Tisza partjára, ahol nem csak szabad szemmel, de távcsővel is megfigyeltem a két égitestet.

A Hold krátereiben minden egyes alkalommal untalanul tudok gyönyörködni. Minden egyes megfigyelésnél újabb és szebb részeket pillantok meg rajta. A ragyogó Vénusz fázisa pedig leírhatatlan és megörökíthetetlen látvány...

Nagyjából így festett szabad szemmel a sarló és az "Esthajnalcsillag" együttese Szegeden a Tisza-part erdős részéről megfigyelve.


2014. március 4., kedd

Az első digitális csillagászati rajzom a tegnapi holdsarlóról, amit digitális rajztáblával készítettem üzembe helyezés és tesztelgetés közben, Gimp 2.8 program segítségével.

Nagyon furcsa digitális rajzot készíteni szabad kézzel, tollal... már annyira hozzászoktam az egérrel való rajzolgatáshoz, hogy most ezt kell begyakorolnom. :-)

Sajnos ismét esős, borult időnk van, de tegnap napnyugta után a felhők rövid időre engedték, hogy láthassuk Holdunkat. Akkor az aktuális holdfázis kb. 6-7 % volt.